Zaloguj się Zarejestruj się
Importer ostatnio zaktualizowany: 14 maja 2026

Ventus Energy

Ventus Energy to platforma pożyczkowa dla energii odnawialnej prowadzona przez Ventus Energy Group OÜ, zarejestrowaną w Estonii w 2024 roku i otwartą dla inwestorów we wrześniu tego samego roku. Zespół oraz, poza jedną litewską farmą wiatrową, wszystkie elektrownie znajdują się na Łotwie. To nie jest platforma handlowa: inwestorzy nie finansują zewnętrznych pożyczkobiorców, lecz pożyczają spółkom projektowym własnej grupy, które budują i eksploatują elektrociepłownie, farmy słoneczne i wiatrowe oraz magazyny energii na Łotwie i Litwie. Pożyczki to dług mezzanine, podporządkowany wierzycielom uprzywilejowanym i bankom, bez obowiązku odkupu i bez rynku wtórnego. 11 czerwca 2026 roku platforma wstrzymała normalną działalność: zawieszono wypłaty odsetek, zamrożono wcześniejsze wyjście i zablokowano wypłaty. BaFin już 5 maja 2026 roku nakazał spółce zaprzestanie i likwidację nieuprawnionej działalności depozytowej w Niemczech, a austriacki FMA opublikował 24 czerwca 2026 roku ostrzeżenie dla inwestorów. 18 sierpnia 2026 roku sąd okręgowy w Harju w Estonii otworzył wobec spółki postępowanie restrukturyzacyjne o numerze 2-26-16225. Jej wspólnik z 65 procentami udziałów i członek zarządu Jānis Timma jest zarazem jedynym właścicielem i jedynym członkiem zarządu Crowdestor OÜ, która prowadzi platformę Crowdestor.

🇪🇪Estonia·Założona 2024·Nieregulowany
Klasy aktywów: Energia odnawialna
Auto-InvestGwarancja odkupuRynek wtórny
Ventus Energy
Dane społecznościMiejsce 26 z 27 w rankingu społecznościStan na 31 sierpnia 2026

Ventus Energy w prawdziwych liczbach

Anonimowe statystyki wszystkich portfeli Ventus Energy śledzonych w P2P Dash: prawdziwe dane inwestorów, a nie marketingowe liczby platformy.

Zobacz statystyki wszystkich platform →

Mediana stopy zwrotu netto (XIRR)

26,8%

Na podstawie 329 portfeli inwestorów

Środkowe 50% inwestorów

24,9%30,3%

Nastroje inwestorów

Na podstawie 198 zadeklarowanych strategii

Zwiększanie11%Reinwestycja13%Utrzymanie25%Redukcja4%Wyjście47%

Łączna wartość portfeli

8 610 575 €

Inwestorzy w P2P Dash

684

Łącznie zarobione odsetki

1 373 594 €

Mediana cash drag

0,4%

Udział niezainwestowanej gotówki

Ważne uwagi

  • Użyj transakcji portfela, nie podsumowania portfela
  • Cashback jest eksportowany jako odsetki, ale heurystyka identyfikuje płatności cashback jako bonus

Zwroty Ventus Energy w czasie

Mediana rocznego zwrotu inwestorów Ventus Energy w P2P Dash, według roku kalendarzowego. Lata ze zbyt małą liczbą inwestorów do publikacji są pomijane.

Ostatnie 12 miesięcy

21,8%

65 inwestorów

29,3%

2025

19,7%

2026

Zwrot bez cashbacku Dodane przez cashback

Zobacz zwroty według platformy i roku →

Czy pieniądze napływają do Ventus Energy?

Miesięczne wpłaty minus wypłaty inwestorów Ventus Energy w P2P Dash. Wartość dodatnia oznacza, że społeczność inwestuje, ujemna — że wycofuje środki.

Przepływ netto, ostatnie 12 miesięcy

+2 927 203 €

684 inwestorów śledzi platformę

Wpłaty Wypłaty

W Q2 2026 Ventus Energy zajmuje 47. miejsce wśród 47 platform pod względem przepływu kapitału netto. Zobacz wszystkie przepływy kapitału w Q2 2026 →

Zobacz najszybciej rosnące platformy →

Inwestorzy Ventus Energy śledzą także

Odsetek inwestorów Ventus Energy w P2P Dash, którzy śledzą także te platformy: anonimowe dane społeczności, wyświetlane tylko przy co najmniej 10 wspólnych inwestorach.

Ranking

Najlepsze Platformy P2P 2026

Każdy ranking na tej stronie powstaje z prawdziwych, zanonimizowanych danych portfelowych 1894 inwestorów i jest przeliczany co noc. Bez redakcyjnych opinii, bez płatnych miejsc: o kolejności decydują wyłącznie dane.

Najczęstsze pytania o Ventus Energy

Odpowiedzi na podstawie zanonimizowanych danych społeczności inwestorów P2P Dash.

Czym jest Ventus Energy?

Ventus Energy to platforma pożyczek społecznościowych (P2P) założona w 2024 r. (siedziba: Estonia). W P2P Dash inwestorzy importują swoje wyciągi z Ventus Energy, aby śledzić rzeczywisty zwrot netto, jaki tam osiągają.

Jaki zwrot inwestorzy faktycznie osiągają na Ventus Energy?

W 329 portfelach Ventus Energy śledzonych na P2P Dash mediana zwrotu netto (XIRR) wynosi 26,8%. Środkowe 50 % inwestorów zarabia między 24,9% a 30,3% (stan na 31 sierpnia 2026).

Ilu inwestorów śledzi Ventus Energy na P2P Dash?

684 inwestorów śledzi swoje portfele Ventus Energy na P2P Dash, o łącznej wartości 8 610 575 € i 1 373 594 € odsetek zarobionych łącznie.

Jak Ventus Energy wypada na tle innych platform P2P?

Ventus Energy zajmuje miejsce 26 na 27 w rankingu społeczności P2P Dash 2026. Ranking opiera się na tym, co inwestorzy deklarują, że zamierzają dalej zrobić ze swoimi pieniędzmi na danej platformie.

Czy inwestorzy obecnie wpłacają czy wypłacają pieniądze z Ventus Energy?

Spośród 198 zadeklarowanych strategii dla Ventus Energy, 23% planuje dopłacać środki lub reinwestować, 25% zamierza utrzymać pozycję, a 52% planuje redukować lub wychodzić (stan na 31 sierpnia 2026).

Czy Ventus Energy jest regulowana?

Nie, Ventus Energy nie posiada licencji finansowej. Platformy nieregulowane mogą oferować wyższe oprocentowanie, ale inwestorzy mają mniejszą ochronę, jeśli platforma popadnie w kłopoty.

Czy Ventus Energy oferuje gwarancję odkupu?

Nie, Ventus Energy nie oferuje gwarancji odkupu, więc ryzyko kredytowe każdej inwestycji pozostaje po stronie inwestora.

Jak przeanalizować mój portfel Ventus Energy?

Wyeksportuj historię transakcji z Ventus Energy (csv, excel) i zaimportuj ją bezpłatnie do P2P Dash. Otrzymasz swój rzeczywisty zwrot netto (XIRR), cash drag, prognozy przychodów i więcej, ze wszystkich Twoich platform P2P w jednym panelu.